W jaki sposób estetycznie wykańczać ubrania?

W szyciu ważne jest nie tylko staranne wykonanie całego ubrania, począwszy od odpowiedniego przygotowania materiału, zdekatyzowania, wyprasowania, przez wykonanie równie starannego wykroju i przeniesienie go na materiał.  Oczywiście od samej techniki oraz staranności szycia zależy ogólna estetyka przygotowywanej części garderoby, jednak to nie wszystko, żeby ubranie było doskonałe. Konieczne jest jeszcze odpowiednie wykończenie. Dobre i wprawne krawcowe mają na to jednak swoje sprawdzone sposoby, do których potrzeba jednak nieco inwencji, a czasem również odpowiedniego sprzętu czy dodatków krawieckich.

Profesjonalna jednostka certyfikująca Global Quality – oferujmy usługi z zakresu audytów i certyfikatów ISO 9001.

Nieco surowo

Dla fanów absolutnej prostoty oraz niestandardowych rozwiązań, a jednocześnie również dla nieco jeszcze niewprawionych w życiu osób najlepszym rodzajem wykończenia partii odzieży przy dekolcie będzie pozostawienie jej taką, jaka jest, pod warunkiem, że szyjemy z dresówki lub innego materiału, który nie pozostawia brzydkich śladów oraz się nie strzępi. Takie surowe wykończenie świetnie nadaje się na przykład do tunik czy bluzek oversize.

Zawsze modna klasyka

Klasycznym wykończeniem na przykład bluzek jest doszycie ściągacza, odpowiednio dobranego kolorystycznie oraz pod względem szerokości do rodzaju ubrania oraz do efektu, jaki chcemy uzyskać. To jedno z najbardziej klasycznych oraz najczęściej wykorzystywanych rozwiązań, jakie znajdziemy w bluzach sportowych. Niektóre z nich mają również wszywane ozdobnie sznurki, zakończone koralikami czy ozdobnymi zapięciami do takich właśnie sznurków.

Postaw na oryginalność

Bardzo ciekawy efekt daje również zastosowanie ozdobnej lamówki, którą również można bez problemu dostać w każdej pasmanterii i którą oczywiście również można dopasować pod względem kolorystki, deseniu czy wzoru do ubrania. Wszycie lamówki jednak wymaga od nas już nieco umiejętności krawieckich, a także wprawnego oka i doświadczenia. Niemniej jednak nie oznacza to, że trzeba rezygnować i iść na łatwiznę – w końcu za którymś razem trzeba się będzie przełamać i zacząć również szyć takie elementy.

Zamiast ściągacza

Niekoniecznie jednak trzeba wymyślać dodatkowe dodatki do naszego ubrania i jeśli na przykład nie mamy czasu na zamówienie lamówki lub ściągacza, a czasem również ze względu na inną koncepcję, możemy lamówkę zrobić z tego samego materiału, co reszta ubrania. Będzie to delikatniejsze, mniej rzucające się w oczy, a jednocześnie będzie wyglądało na dobrze i starannie wykończone i wykonane. Można również pokusić się o zrobienie lamówki na przykład z materiału o innym odcieniu czy z jakimś innym wzorem – dla urozmaicenia.

Eleganckie odszycie

Ubranie można wykończyć również za pomocą odszycia, jednak jest ono najczęściej stosowane jest nie w eleganckich sukienkach z głębokimi dekoltami, wycinanymi najczęściej w kształcie trapezu czy w serek. Takie rozwiązane gwarantuje doskonały wygląd oraz zachowanie klasycznej formy bez udziwnień. To również świetna metoda ćwiczenia swoich zdolności manualnych.

Podobne wpisy