Wybór odpowiedniego materiału może decydować o tym, czy i jak będziemy mogli użyć danego ubrania – jeansowe spodnie sprawdzą się w innych sytuacjach niż dzianiny dresowe, zimowe okrycia wierzchnie wymagać będą materiału grubszego i wytrzymalszego niż te noszone w ciepłą pogodę – warto więc dowiedzieć się, na jaki rodzaj tkanin lub dzianin zdecydować się, by cieszyć się piękną i funkcjonalną odzieżą na długie lata.
Tkanina czy dzianina?
Należy zacząć od podstawowego rozróżnienia między tkaniną a dzianiną. Do wytworzenia tej pierwszej używa się dwóch nici, krzyżujących się prostopadle, dzięki czemu wytwarza się solidny materiał; nie jest on podatny na rozciąganie, więc z jednej strony może sprawiać wrażenie sztywnego i nieprzyjemnego, z drugiej charakteryzuje się wysoką trwałością i wytrzymałością. Do tkanin zaliczamy więc między innymi jeans, sukno, welwet, czy żakard. Dzianina wytworzona jest natomiast z jednej nici układającej się w rzędy oczek – zupełnie tak, jak przy robieniu na drutach. Do jej niewątpliwych zalet należy duża elastyczność, a co za tym idzie komfort noszenia. Wadą może okazać się natomiast podatność na rozciąganie, a co za tym idzie skrócony czas eksploatacji.
Dzianiny dresowe, dżersej czy trykot – czym się różnią?
Dzianina dzianinie nierówna, w mnogości splotów łatwo się zagubić, warto więc wiedzieć, czym różnią się od siebie. Lewa i prawa strona dżerseju różnią się od siebie – na tej pierwszej widoczne są rzędy oczek, na drugiej zaś kolumienki – to właśnie ona jest użytkowa. Stosuje się go do produkcji sukienek, bluzek i spódnic. Dzianiny dresowe występują w dwóch wersjach – drapanej lub niedrapanej, w zależności od tego, czym pokryta jest lewa strona materiału. Ze względu na swoją elastyczność używa się ich do wykonywania ubrań sportowych, ale coraz częściej odzieży codziennej; szczególną popularność zyskują sukienki z dzianin dresowych. Trykot to rodzaj dzianiny kolumienkowej, szczególnie często używanej do produkcji kostiumów gimnastycznych i kąpielowych, ale także podkoszulków i bielizny.