Ochrony przed słońcem, potrzebuje nie tylko nasza skóra, ale również oczy. Szkodliwy wpływ promieni UV na nasz organizm wynika ze zbyt długich kąpieli słonecznych, niestosowaniu kremów z filtrem oraz nieużywanie okularów przeciwsłonecznych.
Promienie UV mają też pozytywny wpływ na ludzki organizm, ale noszenie okularów powinno mieć miejsce zawsze, gdy jesteśmy narażeni na palące promienie.
Oko człowieka potrafi zwęzić źrenice, tak aby zniwelować szkodliwe skutki ostrego światła. Nie zawsze jednak te mechanizmy są skuteczne.
Do szkodliwych oddziaływań słońca na oczy i okolice oczu zaliczamy przede wszystkim przyspieszone tempo starzenia powiek, zmarszczki, efekt suchego oka, zaćmę, posłoneczne uszkodzenie rogówki i plamki żółtej.
OKULARY JAKIE WYBRAĆ
– Okulary przeciwsłoneczne muszą chronić zarówno przed promieniami UV i UVB. Promieniowanie UVB jest bardzo silne i może być niebezpieczne, jeśli przesadzimy ze słońcem. Ma ono też jasną stronę- pomaga wytworzyć witaminę D-3 w organizmie.
– Kupując okulary od słońca upewnijmy się, że posiadają oznaczenie informujące o ochronie przed promieniami.
– Dobre okulary od słońca mają też oznaczenie CE, oznaczające, że wyprodukowano je zgodnie z europejskimi standardami bezpieczeństwa. Taka informacja musi się być dołączona do okularów przeciwsłonecznych.
– Okulary używane, czy nie posiadające udokumentowanej ochrony nie powinny być stosowane. Ciemne szkła rozszerzają źrenicę, która absorbuje więcej światła słonecznego, a jeśli szkła nie mają ochrony UV, wówczas stają się bezbronne. Wchłaniają o wiele więcej szkodliwych promieni, uszkadzających rogówkę i soczewkę oka.
– Najlepsze egzemplarze, to te które mają szkła w kolorze zieleni, brązu lub są w odcieniach szarości.
– Duże szkła zapewnią lepszą ochronę. Dobre okulary od słońca mają również boczną osłonę.
– Nie używajmy okularów przeciwsłonecznych, gdy ich szkła są porysowane lub zadrapane. Przez takie luki docierają szkodliwe promienie. Ponadto, widziany obraz jest zniekształcony, przez co psuje i osłabia wzrok.
Pamiętajmy o noszeniu dobrych okularów przeciwsłonecznych także podczas zimy. Szczególnie sporty zimowe, takie jak narty, gdzie wokół jest dużo śniegu, wymagają ochrony oczu przed promieniami UV. Śnieg odbija światło słoneczne, przez co nasze oczy wchłaniają go nawet do 100% więcej niż normalnie.Podczas kąpieli słonecznych nie zapominajmy o najmłodszych. Krem z filtrem, czapeczka z daszkiem i bezpieczne, certyfikowane dobre okulary na nosku pociechy, zapewnią przyjemną zabawę oraz pozwolą na uniknięcie skutków obcowania ze słońcem.