Jak odzyskać swój podatek za pracę za granicą?

Jak odzyskać swój podatek za pracę za granicą?

Temat, jakim jest odzyskiwanie podatku z zagranicy, jest już od dawna zagadnieniem popularnym w naszym kraju, z racji wysokiego poziomu osób szukających lepszych warunków zarobkowych poza Polską. Spójrzmy na najważniejsze zagadnienia związane z tym aspektem.

 

Gdzie i kiedy składać papiery?

 

Każdy pracownik powinien na początku roku kalendarzowego otrzymać od firmy kartę podatkową i wraz ze złożeniem zeznania podatkowego zyskuje szansę na to, że odzyskiwanie podatku z zagranicy stanie się możliwe. Szybkie otrzymanie zwrotu jest możliwe, gdy temat zostanie podjęty jak najszybciej. Zwlekając, można się tylko narazić na stres związany z długimi kolejkami w firmach, które fachowo zajmują się odzyskiwaniem podatku z zagranicy.

Nie ma więc co zwlekać – tym bardziej, że cała procedura w najlepszym przypadku trwa 3 miesiące, ale może przeciągnąć się nawet do półrocznego czasu oczekiwania i to od momentu złożenia właściwych dokumentów. Konieczne jest więc złożenie jak najszybsze i w terminie kompletu dokumentów, które dają szansę na jak najszybsze i finalnie – pozytywnie rozpatrzone wnioski o zwrot podatków. Tym bardziej, że odwołania czy korekty w całym tym procesie naprawdę nie należą do rzadkości.

 

Co robić krok po kroku?

 

Aby mieć szansę na to, że odzyskiwanie podatku z zagranicy przyniesie pożądane rezultaty, trzeba wykonać kilka kluczowych kroków. Pierwszym z nich jest oczywiście upewnienie się, że ma się wszystkie niezbędne dokumenty, dzięki którym szansa na zwrot stanie się możliwa. Gdy ma się już taką pewność, można przejść do następnego kroku, jakim jest wypełnienie stosownych wniosków. Należy ich szukać w zagranicznych urzędach skarbowych, które nas dotyczą. Zwykle są dostępne zarówno w wersji online, jak i tradycyjnej papierowej.

Gdy i to zostanie wykonane, przychodzi na punkt kulminacyjny, jakim jest złożenie wniosku o zwrot podatku – również w jednym z w/w urzędów danego państwa. Ostatnim krokiem w tej procedurze jest uzbrojenie się w cierpliwość. To niezbędne, bowiem otrzymanie spodziewanego zwrotu może trwać nawet kilka miesięcy. Tak to właśnie wygląda w największym skrócie.