Zostałeś zwolniony bez powodu – co zrobić?

Zostałeś zwolniony bez powodu – co zrobić?

Człowiek pracuje sumiennie, nie spóźnia się, wykonuje swoje obowiązki i czuje się względnie bezpieczny. Jednak czasem niespodziewanie tracimy pracę. Tracimy główne źródło utrzymania i czujemy się skrzywdzeni. Jakie mamy prawa w takiej sytuacji?

Nawet umowa na czas nieokreślony nie chroni nas przed zwolnieniem. Może się nam ono przydarzyć z różnych przyczyn – likwidacja stanowiska, cięcia kosztów, słaba jakość i skuteczność w pracy, konflikty. Pracodawca może nas zwolnić z wypowiedzeniem z zachowaniem okresu wypowiedzenia lub bez za porozumieniem stron, lub dyscyplinarnie.

Zwolniony z dnia na dzień

Zwolnienie dyscyplinarne to droga zwolnienia pracownika dająca możliwość pozbycia się pracownika z dnia na dzień. Pracodawca musi mieć jednak poważne argumenty, aby użyć takiego narzędzia. Najczęściej jest to znaczne naruszenie warunków umowy przez pracownika, działanie na szkodę firmy, kradzież, przestępstwo popełnione przez pracownika uniemożliwiające pracę bądź utrata uprawnień. Zwolnienie przebiega bez okresu wypowiedzenia, co oznacza, że nie pracujemy od momentu otrzymania zwolnienia. Niestety jest to tzw. wilczy bilet, gdyż nasz następny pracodawca, widząc świadectwo pracy, będzie wiedział, w jaki sposób zostaliśmy zwolnieni. Warto w takiej sytuacji spróbować dogadać się z naszym szefem i jednak doprowadzić do zwolnienia za porozumieniem stron. Jest to znacznie korzystniejsze dla pracownika, szczególnie gdy szuka on nowej pracy.

Gdzie szukać pomocy?

Niekiedy jednak zdarza się, że pracodawca próbuje wykorzystać przysługujące mu prawo do zwolnienia, nie mając ku temu powodów. Oczywiście nadal jest to jego firma, może zatrudniać kogo chce i na ile chce, jednak musi przestrzegać praw pracownika. Jeśli nie zgadzamy się z decyzją pracodawcy, możemy złożyć pozew o niesprawiedliwe rozwiązanie stosunku pracy. Mamy na to 3 tygodnie od otrzymania wypowiedzenia. Po tym czasie według kodeksu pracy uznaje się, że powód zwolnienia był istotny. Pamiętajmy, że firmy zatrudniające pracowników mają swoich prawników, którzy dbają o ich interesy. Aby szanse były równe, powinniśmy również skorzystać z pomocy odpowiedniej kancelarii. Znajdziemy ją, wpisując w wyszukiwarkę np. „adwokat prawo pracy Łódź” i z pewnością znajdziemy pomoc w walce o swoje prawa.