Dziennik Internetu

Nasze najlepsze artykuły

Rodzina Zdrowie

Jak opiekować się osobą po udarze?

Udar mózgu to jedna z najczęstszych przyczyn śmierci. Udar oczywiście nie zawsze kończy się śmiercią, jednak zawsze pozostawia po sobie, mniej lub bardziej głęboki, ślad w naszym organizmie. Warto poznać kilka podstawowych wskazówek, aby prawidłowo opiekować się osobą po udarze mózgu.

Rehabilitacja osoby po udarze mózgu

Udar mózgu pojawia się bardzo niespodziewanie, zarówno dla samej osoby chorej, jak i osób dla niej bliskich, takich jak rodzina czy przyjaciele. Najważniejszy jest jednak czas reakcji na pierwsze objawy udaru. Od tego między innymi zależy to, jak odbije się on na całym naszym organizmie. Dlatego też warto mieć świadomość, jak wyglądają objawy udaru mózgu, aby móc zareagować na czas i zapobiec przykrym konsekwencjom zdrowotnym. Jednym z pierwszych symptomów jest apatia, zaburzenia widzenia, trudności w poruszaniu się. Następuje również niedowład kończyn (najczęściej po jednej stronie ciała). Chory ma problemy z wysławianiem się, a także narzeka silny ból głowy. Dokuczają mu także mocne zawroty głowy oraz „znieczulenie” jednej ze stron twarzy. Często objawy udaru mylone są z objawami upojenia alkoholowego, dlatego też zdarza się, że chorzy nie otrzymują z tego powodu szybkiej pomocy. Udar może spowodować wiele poważnych dla naszego zdrowia konsekwencji. Jednymi z najczęściej występujących jest sparaliżowanie kończyn oraz zaburzenia czucia. Równie często chory ma problemy z wysławianiem się, pamięcią, a także koncentracją. Nagła utrata sprawności powoduje dodatkowo załamanie psychiczne, zamknięcie się w sobie, a nawet depresję. Bardzo ważne jest więc ciągłe aktywizowanie osoby po udarze. Konieczna jest rehabilitacja ruchowa, ale także terapia psychologiczna. Powinniśmy zrobić wszystko, aby osoba niepełnosprawna po udarze była w stanie jak najbardziej samodzielnie funkcjonować. Dlatego też bardzo ważne jest, aby (w miarę możliwości) dostosować miejsce zamieszkania osoby po udarze do jej stanu zdrowia. Powinniśmy postarać się o zastosowanie wszelkich możliwych udogodnień, które znacznie ułatwią codzienne życie osoby niepełnosprawnej. Dzięki temu będzie ona miała poczucie, że nie jest całkowicie skazana na łaskę innych osób i że jest w stanie zadbać o siebie samodzielnie choć w minimalnym stopniu.

Siedzisko pod prysznic i inne udogodnienia

Osoby po udarze mózgu bardzo często doznają paraliżu kończyn. Z dnia na dzień więc osoba zdrowa staje się osobą niepełnosprawną ruchowo. Może być to dla niej kompletnym szokiem, dlatego też przydatne mogą okazać się pewne udogodnienia, które zastosować możemy w mieszkaniu osoby chorej, aby poczuła ona choć namiastkę dawnej samodzielności. Często bowiem osoba po udarze dochodzi do siebie przez bardzo długi okres. Najbardziej potrzebne wydają się być udogodnienia, które zastosować możemy w łazience. To bowiem w tym pomieszczeniu osoby niepełnosprawne doznają najwięcej trudności. Podczas kąpieli czy brania prysznica są one bowiem często całkowicie zależne od innych osób. Ważne jest, aby niepełnosprawnemu zapewnić możliwość samodzielnego dbania o higienę osobistą. Dobrym rozwiązaniem będzie odpowiednie wyposażenie kabiny prysznicowej, na przykład w specjalne siedzisko pod prysznic. Po udarze mózgu kończyny chorego nie są bowiem początkowo na tyle silne, by mógł on bez problemu, tak jak osoba zdrowa, wziąć prysznic w pozycji stojącej. Siedzisko pod prysznic powinniśmy połączyć z innymi udogodnieniami, takimi jak uchwyty zamontowane w całej łazience, które pozwolą osobie niepełnosprawnej na samodzielną kąpiel czy też korzystanie z toalety. Warto wyposażyć łazienkę również w specjalne maty antypoślizgowe, które zminimalizują ryzyko urazów.