Dziennik Internetu

Nasze najlepsze artykuły

Rodzina Zdrowie

Jak sobie radzić z zespołem niespokojnych nóg?

Dolegliwość ta dotyka szczególnie osoby młode między 20. a 30. rokiem życia. Najczęściej nie wiąże się bezpośrednio z jakąś jednostką chorobową, dlatego trudno określić powód jej powstania. Co robić, co stosować, aby zminimalizować przykre objawy? W tym artykule wskażemy środków zaradczych.

Skąd się bierze to schorzenie i jak się objawia?

Zespół niespokojnych nóg nie jest niczym przyjemnym. Osoba dotknięta tym problemem odczuwa przymus poruszania nogami, szczególnie podczas nocnego odpoczynku. Często dochodzą takie objawy jak mrowienie, a nawet ból. Powtarzają się one kilka razy w miesiącu, raz częściej, raz rzadziej. Występowanie schorzenia wiąże się najczęściej z zaburzeniami neurologicznymi, a rzadziej z innymi współwystępującymi chorobami. Lekarz wskazuje więc na ewentualne źródło schorzenia, jakim jest problem z neuroprzekaźnikiem, dopaminą. Inni upatrują podłoża genetycznego, przyjmowania niektórych leków, ale też niedoborów magnezu i żelaza. Zdarza się, że zespół niespokojnych nóg zostaje wywołany przez niektóre choroby, np. cukrzycę czy niewydolność nerek. Zagrożone są szczególnie kobiety, najbardziej te w 3. trymestrze ciąży oraz seniorzy po 60. roku życia.

Dolegliwości najbardziej odczuwalne są wtedy, gdy chory jest w bezruchu. Ból, mrowienie i uczucie napięcia obejmuje dwie kończyny jednocześnie. Co więcej, rozlewa się na całej powierzchni nóg.

Jak leczyć zespół niespokojnych nóg? Domowe i apteczne sposoby na schorzenie

Można zacząć od suplementacji. Preparaty z magnezem i żelazem mogą skutecznie pomóc lub w dużej części wyeliminować przykre objawy. W dobrze zaopatrzonych aptekach jest mnóstwo różnego rodzaju preparatów, które zawierają w sobie ww. składniki. Są to np. Restonum, Ferrum czy Magnez Skurcz. Po kuracji będzie wiadomo, czy przyczyną były niedobory niektórych mikroelementów.

Ważna jest również odpowiednia dieta. Należy jeść produkty bogate w żelazo, magnez, ale też w witaminy C, B6 i B12. Drób, owoce morza, chude mięso, sezam, suszone śliwki, zielone warzywa, pestki dyni, słonecznika, nasiona fasoli, orzechy, kakao i pełnoziarniste produkty zbożowe. Odstawienie używek to podstawa. Oprócz tego należy zadbać o zdrowy sen i codzienną aktywność fizyczną na świeżym powietrzu. Ważna jest także relaksacja, unikanie stresu i ogólnie zmiana stylu życia na zdrowszy i spokojniejszy.

Zespołu niepokojonych nóg nie można całkowicie wyleczyć, ale zaleczyć jak najbardziej. Warto też pogłębić wiedzę na temat schorzenia, czytać opinie ludzi, którzy znaleźli skuteczne metody walki z tą dolegliwością. Im później podejmie się próby leczenia, tym bardziej uciążliwa stanie się terapia.