Zapalenie pęcherza moczowego spotyka zdecydowanie częściej kobiet niż mężczyzn. Niektóre kobiety borykają się z tym problemem bardzo często, co znacznie utrudnia normalne funkcjonowanie, dlatego w apteczce zwykle mają tabletki na zapalenie pęcherza. Jakie jest źródło tego schorzenia?
Co jest sprawcą kłopotów z pęcherzem?
Za większość zakażeń układu moczowego odpowiada pałeczka okrężnicy, czyli bakteria Escherichia coli, która znajduje się w kale i w okolicy odbytu. To głównie dlatego u kobiet najczęściej dochodzi do zakażeń- cewka moczowa znajduje się w niedalekiej odległości od odbytu i bakterie są przenoszone stamtąd do cewki, gdzie bardzo szybko się namnażają. Niedługo potem dostają się do pęcherza moczowego, przylegają do jego ścian, powodując zakażenie. Leczenie takiego zakażenia powinno rozpocząć się w porę, ponieważ może dojść nawet do nerek. Poza tym sprawcą kłopotów z zakażeniem układu moczowego mogą być chlamydie, dwoinka rzeżączki, czy gronkowce.
Kiedy jesteśmy szczególnie narażeni na zapalenie pęcherza?
Infekcje pęcherza bardzo łatwo można złapać latem. Wtedy przyczyną jest nierzadko wychłodzenie pęcherza, do którego dochodzi wskutek siedzenia w mokrym kostiumie kąpielowym lub siedzenie na zimnym podłożu. Kobiety aktywne seksualnie są bardziej narażone na infekcje pęcherza. Dzieje się tak najczęściej, jeżeli dochodzi do kontaktów seksualnych bez użycia prezerwatywy, co sprzyja przenoszeniu bakterii z okolic odbytu do cewki moczowej.
Wiele kobiet boryka się z nawracającym zapaleniem pęcherza, nie zdając sobie sprawy, że źródłem problemu może być zbyt obcisła bielizna i odzież. Powoduje to przegrzanie i pocenie się okolic intymnych, a to sprzyja rozwojowi infekcji. Dlatego kobietom zalecane jest noszenie sukienek i spódnic oraz bielizny z naturalnych, a nie sztucznych włókien.
Ciąża i menopauza to sytuacje w życiu kobiet, które sprzyjają powstawaniu infekcji dróg moczowych. W czasie ciąży macica uciska na przewody moczowe, powodując ich rozszerzenie oraz zaleganie moczu w pęcherzu, a to z kolei ułatwia bakteriom przemieszczanie się w układzie moczowym. Natomiast po menopauzie spada poziom estrogenów, a wraz z tym śluzówka jest mniej nawilżona i narażona na otarcia, a tym samym na rozwój infekcji.
Tabletki na zapalenie pęcherza pomogą uporać się z problemem?
Domowe sposoby mogą jedynie zahamować rozwój infekcji i należy je stosować, zanim sięgniemy po tabletki na zapalenie pęcherza. Należy pić dużo wody, napary z pokrzywy lub mniszka, a także robić nasiadówki z rumianku, nawłoci, krwawnika lub liści szałwii. Pęcherz lubi ciepło, zatem najlepiej wygrzewać brzuch i dolną część pleców. Zaleca się również ograniczyć kontakty seksualne. Jeżeli stosowanie tabletek na zapalenie pęcherza, które mają w składzie furaginę, czy żurawinę nie przynoszą ulgi w bólu i pieczeniu, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.