Dziennik Internetu

Nasze najlepsze artykuły

Dom Zakupy

Jak urządzić łazienkę osób dla starszych i niepełnosprawnych?

Łazienka dla osób z niepełnosprawnością jest pomieszczeniem, w którym należy dokładnie zaplanować każdy element wyposażenia. Osoby posiadające dysfunkcje ruchowe bądź będące w czasie rehabilitacji, powinny w szczególności dbać o higienę ciała, przede wszystkim dlatego, że przebywają one w znacznej części czasu w pozycji siedzącej lub leżącej, co wiąże się z możliwością pojawienia się z tego powodu odparzeń. Na szczęście istnieje wiele akcesoriów do łazienki, które mają na celu pomóc osobom starszym i niepełnosprawnym korzystanie z tego pomieszczenia.

Poręcze i uchwyty do łazienki – akcesoria ułatwiające pielęgnację ciała seniorom

Jedną z czynności, które sprawiają osobom starszym problem, jest kąpiel – niezależnie od tego, czy odbywa się ona w wannie, czy pod prysznicem. Łazienka dla osób starszych powinna być zaaranżowana tak, aby ułatwić zarówno samodzielne mycie ciała, jak i wykonywanie tych czynności opiekunom osób z dysfunkcjami.

Podstawowe wyposażenie łazienki dla seniora powinno obejmować uchwyty łazienkowe. Są one produkowane w różnych kształtach oraz wielkościach, więc z pewnością każda osoba starsza, jak i z niepełnosprawnością, może dobrać model odpowiedni dla swoich preferencji. Uchwyty łazienkowe najczęściej mocuje się na ścianie przy wannie lub na jej brzegach. Poręcze dla osób starszych i niepełnosprawnych są stabilną podporą, która pomaga utrzymać równowagę i chroni przed upadkiem, dlatego warto o ich montażu pomyśleć nie tylko w przypadku aranżacji łazienki dla osób z dysfunkcjami, ale również w kontekście potrzeb seniorów. Uchwyty łazienkowe mają ergonomiczne kształty oraz są na tyle niewielkie, iż nie stanowią utrudnienia dla innych użytkowników wanny lub prysznica, a niektóre modele tych akcesoriów mają możliwość odchylenia lub złożenia.

Kolejnym typem akcesoriów wspomagających samodzielną kąpiel seniorowi jest ławeczka kąpielowa. Łazienka osoby starszej może być wyposażona w tego typu sprzęt niezależnie od tego, czy znajduje się w niej wanna, czy prysznic. Z myślą o obu formach kąpieli na rynku dostępne są ławeczki kąpielowe, dostosowane do użytkowania w wannie oraz specjalne stołeczki i taborety kąpielowe, jak i siedziska montowane bezpośrednio do ściany, które są idealne do stosowania przez seniorów pod prysznicem.

Nakładka na sedes dla seniora – czyli jak ułatwić osobom starszym korzystanie z toalety?

Kolejnym utrudnieniem w łazience i WC dla osób starszych jest samodzielne korzystanie z toalety. Siadanie i wstawanie z sedesu jest czynnością, która angażuje przede wszystkim stawy nóg: biodrowy, kolanowy i skokowy, w związku z czym osoby o ograniczonej sprawności mogą mieć z tym spory kłopot. WC dla seniorów powinno więc być odpowiednio podwyższone – tak, aby w trakcie korzystania z toalety osoba niepełnosprawna nie musiała przeciążać stawów. Na szczęście na rynku dostępne jest takie akcesorium jak nakładka na sedes dla seniora, która eliminuje ten problem. Taka nakładka na sedes dla seniora posiada antypoślizgowe elementy, które nie przesuwają się w trakcie korzystania z nich, a ich wysokość (w przedziale 6-17 cm) znacząco ułatwia wstawanie i siadanie na toalecie. CO więcej, nakładka na sedes dla seniora nie jest przytwierdzona na stałe do sedesu, więc w każdej chwili można taką nasadkę zdjąć, aby toaleta dla seniora służyła także pozostałym domownikom.

WC dla niepełnosprawnych i dla osób starszych zaaranżowane z dbałością o intymność pacjenta jest bardzo ważnym aspektem powrotu do zdrowia lub rehabilitacji, gdyż komfort korzystania z toalety w obecności osoby trzeciej znacznie spada. Nakładka na sedes dla seniora jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chcą zachować samodzielność. Dla tych, dla których siadanie i wstawanie z sedesu sprawia duży problem, dostępne są modele ze wbudowanymi poręczami, które bardziej wspierają samodzielność pacjenta w kwestii czynności toaletowych.