Dziennik Internetu

Nasze najlepsze artykuły

Dom

Alergia na sierść, a zwierzak w domu – czy to możliwe?

Alergia na sierść zwierząt jest najpopularniejszym uczuleniem występującym w dzisiejszych czasach. Jednakże, wielu ludzi mimo alergii nie jest w stanie wyobrazić sobie życia bez czworonożnego przyjaciela. Jak wygląda ich życie oraz czy takie przypadki istnieją?

Co może uczulać?

Wśród wielu rodzajów uczuleń oraz nietolerancji, alergia na sierść jest najczęściej spotykaną wśród wszystkich ludzi nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie. Mowa o sierści zwierząt trzymanych w domach oraz takich, które żyją na wolnym powietrzu, ale mimo wszystko do przetrwania wymagają kontaktu z ludźmi. Uczula więc sierść psów, kotów, koni, chomików oraz innych gryzoni. Występują nawet ludzie, którzy nie tolerują ptaków, królików i innych zwierząt żyjących w pobliżu człowieka. Lek na alergie to wielokrotnie jedyne rozwiązanie. Warto jednak w pierwszej kolejności przekonać się w jaki sposób objawia się alergia.

Jak rozpoznać alergię?

Alergia na sierść objawia się przede wszystkim katarem, który ma formę rzadkiej, bezbarwnej wydzieliny, która sączy się z nosa niemalże bezustannie. Drugi objaw to kichanie i drapanie w gardle. Wielokrotnie dochodzą do tego swędzące, zaczerwienione oczy, które intensywnie łzawią i pieką. To najczęstsze objawy, jednakże w najbardziej zaawansowanych przypadkach mogą pojawić się także duszności i inne dolegliwości, które w są w stanie zagrozić zdrowiu oraz życiu. Lek na alergie umożliwia normalne funkcjonowanie, nawet w przypadku zaawansowanej alergii. Jak wiadomo zwierzęta znajdują się wszędzie, a ich sierść przedostaje się w różne miejsca razem z wiatrem oraz jest przenoszona przez ludzi.

Życie z alergią na sierść

Kiedy już człowiek dowie się, że za wszystkie utrudnienia występujące w jego życiu odpowiada alergia może on odetchnąć z ulgą. Od tego momentu wszystko będzie już łatwiejsze. Lek na alergie jest w stanie poradzić sobie z większością skutków ubocznych. Wiele osób jednak decyduje się również na odczulanie. W takiej sytuacjach nic nie stoi na przeszkodzie, aby cały czas funkcjonować i normalnie żyć w towarzystwie futrzanego przyjaciela. Kiedy więc po kontakcie ze zwierzętami, pojawiają się nieprzyjemne efekty, warto udać się do alergologa, który wykona odpowiednie testy. Umożliwią one rozpoznanie uczulenia oraz jego stopnia, a następnie specjalista zadecyduje jaka metoda leczenia okaże się najbardziej skuteczna.