Dziennik Internetu

Nasze najlepsze artykuły

Uroda Zdrowie

Kiedy najczęściej wypadają nam włosy?

Wypadanie włosów to nie tylko negatywne zjawisko- jest to również proces fizjologiczny. Warto wiedzieć, kiedy wypadanie włosów jest normą, a kiedy oznacza chorobę. Czasem trzeba po prostu przeczekać ten okres, jednak często potrzebny jest specjalny preparat na wypadanie włosów.

Wypadanie włosów to naturalne zjawisko- jak je rozpoznać?

Zdrowemu człowiekowi każdego dnia wypada około 100 włosów i nie zawsze jest to zauważalne, ponieważ na głowie przeciętnie znajduje się około 100 000 mieszków włosowych. Wypadanie włosów nie zawsze zależy od stanu zdrowia, czy złej kondycji psychicznej. Jest to także proces fizjologiczny. Normą jest, że około 15% włosów jest w fazie telogenowej, czyli wypadania, a 85% włosów jest w fazie wzrostu. Jednak dwa razy w roku następuje synchronizacja fazy telogenu i wtedy wypadanie włosów może być silniejsze. Synchronizacja odbywa się zazwyczaj zimą i latem, a włosy zaczynają wypadać po 3 miesiącach- na wiosnę i na jesień. Jest to całkowicie fizjologiczne zjawisko, które nie powinno być powodem do obaw.

Kiedy wypadanie włosów jest oznaką niedoborów minerałów lub choroby?

Jeżeli przez okres około dwóch miesięcy traci się znacznie więcej niż 100 włosów dziennie, jest to sygnał, który powinien skłonić do skonsultowania się z dermatologiem lub trychologiem. Badanie trychoskopowe pomoże w postawieniu właściwej diagnozy, rozpoznaniu symptomów. Specjalista może zasugerować badania laboratoryjne, jak również skierować na dodatkowe konsultacje medyczne. Zadaniem trychologa jest dokładna analiza stanu skóry głowy, cebulek włosów, schorzeń związanych ze skórą głowy, ustalenie przyczyn wypadających włosów oraz dobranie odpowiedniego, indywidualnego, sposobu leczenia skóry głowy i pielęgnacji włosów.

O czym może świadczyć nadmierne wypadanie włosów?

Włosy mogą wypadać z różnych przyczyn, które należałoby wyeliminować, aby pozbyć się tego problemu. Wypadanie włosów jest najczęściej spowodowane zaburzeniami hormonalnymi- często dzieje się tak po menopauzie lub andropauzie. Natomiast u osób młodszych istotą łysienia o podłożu hormonalnym jest szybkie zmniejszenie się mieszka włosowego, połączone ze skracaniem fazy wzrostu włosów. Często chodzi o zachwianie równowagi testosteronu, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Choroby tarczycy wpływają na stan włosów. Przy niedoczynności są cienkie, suche i mocno przerzedzone. Natomiast przy nadczynności pojawia się łysienie uogólnione lub plackowate. Bardzo często powodem wypadania włosów są niedobory witamin i minerałów. Głównie wynika to z niedożywienia, a zwłaszcza z niedoborów białka, żelaza i cynku. Poza tym wypadanie włosów jest również skutkiem stresu, pod którego wpływem nasila się wydzielanie prolaktyny.

Preparat na wypadanie włosów uzależniony od przyczyny problemu.

Idealny preparat na wypadanie włosów to taki, który wpłynie na zniwelowanie lub złagodzenie przyczyn problemu. W wielu przypadkach wystarczy suplementacja wybranych witamin i minerałów lub innych substancji potrzebnych do wzrostu włosów np. biotyny. Sprawdzą się również domowe sposoby np. masaże głowy, płukanki z pokrzyw, a także szampony i odżywki przeciw wypadaniu włosów.