Dziennik Internetu

Nasze najlepsze artykuły

Uroda Zdrowie

Wszystko o niedoborach magnezu

Niedobór magnezu najczęściej jest kojarzony z piciem dużych ilości kawy i słusznie, ponieważ powoduje to trzykrotnie większe wydalanie magnezu wraz z moczem. Taki stan może utrzymywać się nawet przez trzy godziny. Jednak, czy to jedyna przyczyna utraty magnezu i pojawienia się poważnych konsekwencji?

Wynikiem czego jest niedobór magnezu?

Niedobór magnezu jest spowodowany kilkoma czynnikami, niektóre z nich można zlikwidować dość szybko, a na inne nie mamy żadnego wpływu. Niedobór magnezu to wynik stosowania nawozów sztucznych, które ograniczają ilość chlorku magnezu w glebie, niskiego poziomu magnezu w wodzie, czy jedzenia przetworzonych lub gotowanych produktów, które w wyniku tych procesów tracą cenne makroelementy. Innym powodem niedoboru magnezu jest spożywanie produktów zawierających kwasy tłuszczowe i fosforany, które ograniczają jego wchłanianie. Poza tym, wchłanianie magnezu może być zmniejszone przez przyjmowanie leków, jak chociażby tabletek antykoncepcyjnych, środków uspokajających, niektórych antybiotyków, środków przeczyszczających i moczopędnych.

Jakie konsekwencje dla zdrowia wywołuje niedobór magnezu?

Rola magnezu w organizmie człowieka jest bardzo istotna. Chlorek magnezu bierze np. udział w syntezie DNA i magazynuje związki, które są nam potrzebne do życia. Chlorek magnezu jest również bardzo cenny, ponieważ rolą magnezu w naszym organizmie jest hamowanie uwalniania adrenaliny i noradrenaliny, dzięki czemu dobroczynnie działa na nasz układ nerwowy. Niedobór magnezu może być przyczyną niedokrwienia mięśnia sercowego i zaburzenia rytmu serca. Poza tym magnez ma działanie uspokajające. Chlorek magnezu pełni ważną funkcję w zapobieganiu depresjom. Ze względu na rolę magnezu w organizmie, przy niedoborze chlorku magnezu pojawiają się również kłopoty z pamięcią.

Gdy w organizmie występuje niedobór magnezu, można zauważyć u siebie częstsze infekcje, zawroty i bóle głowy, problemy z koncentracją, zmęczenie zaraz po przebudzeniu. Pojawiają się również skurcze mięśni, nudności, łamliwość włosów i paznokci, nagłe pojawienie się próchnicy oraz nagłe pojawienie się próchnicy. Uczucie szybkiego bicia serca, stany lękowe i napady niepokoju również mogą mieć swoją przyczynę w niedoborze magnezu.

Magnez w tabletkach to najczęstsza forma suplementacji.

Organizm potrzebuje dziennie 300 mg chlorku magnezu i warto go uzupełniać wraz z pożywieniem. Gdy pojawiają się objawy niedoboru magnezu najlepiej przyjmować magnez w tabletkach, ponieważ wtedy mamy pewność, że odpowiednia ilość tego pierwiastka zostanie dostarczona. Magnez w tabletkach występuje często w połączeniu z witaminą B6, która wspomaga wchłanianie i potęguje jego działanie. Ważne jest to, żeby magnez występował pod postacią łatwo rozpuszczalnego związku. Jest nim mleczan magnezu, chlorek magnezu, siarczan magnezu, cytrynian magnezu, glicynian magnezu, wodoroasparaginian magnezu i pikolinian magnezu.